Bez względu na to, co sadzisz i siejesz w swoim ogrodzie, sadzie lub na rabatkach, kilka czynności ogrodowych to absolutna konieczność, aby wiosną wszystko mogło wzbić się w górę, zazielenić, zakwitnąć i wydać owoce. Twoja praca po zimie z pewnością zostanie nagrodzona, ale musisz odpowiednio się do niej zabrać – kupując niezbędne narzędzia, dzięki którym sprawnie i łatwo wykonasz wiosenne porządki. Co trzeba posprzątać po stopnieniu ostatnich śniegów i jakie sprzęty warto do tego celu wykorzystać, aby było łatwiej? Podpowiadamy!
Spis Treści
Dlaczego Twoje krzewy polubią sekator ogrodowy?
Kiedy Twoje włosy po zimie są zniszczone i brak im wigoru, udajesz się do fryzjera. Zanim jednak nałoży on odżywczą maseczkę i wymodeluje fryzurę, najpierw zechce przyciąć zniszczone końcówki, których nie da się już naprawić. Tak samo należy potraktować przydomowy ogródek. Drzewa i krzewy wieloletnie przez jesień i zimę zrzuciły swoje liście, ale również uśmierciły niektóre gałązki. Aby dać szansę wyrosnąć w ich miejscu nowym, należy wziąć sekator do gałęzi i przyciąć je. Ta czynność powinna być jedną z pierwszych wykonywanych w ogrodzie po ustąpieniu mrozów. Rany powstałe po cięciu zdążą zasklepić się do lata, a korona będzie dzięki niemu ładnie uformowana. Rośliny uwielbiają przycinanie – traktują je jak bodziec do intensywniejszego wzrostu, dlatego gdy zależy Ci na zagęszczeniu korony i pięknym owocowaniu, nie obawiaj się cięć wiosennych. Do grubych gałęzi wykorzystaj sekator teleskopowy na długiej, często regulowanej rączce, a tym mniejszym mieszczącym się w dłoni przycinaj mniejsze i cieńsze pędy.
Grabie do liści niezastąpione w oczyszczaniu trawnika
Gdy już zetniesz i odłożysz na stos gałęzie, zajmij się tym, co pozostało na ziemi. To resztki zgniłych owoców i liści, nie tylko tych, których nie zdążyło się zgrabić na jesień przed nadejściem mrozów, ale również te, które wiatr znosi na podwórko. Gnijące na trawniku liście tworzą dobre warunki do wzrostu grzybów i ich roznoszenia się na zdrowe części roślin, dlatego należy je zbierać i palić. Grabie do liści z szeroko rozstawionymi cienkimi ząbkami przydadzą się również do zebrania wysuszonych pędów trawy, płożącej się pomiędzy zdrowymi źdźbłami. Ta darń nie jest potrzebna na trawniku – utrudni wzrost młodym pędom, dlatego takie oczyszczanie podwórka jest bardzo odświeżającym i potrzebnym zabiegiem wiosennym. Załóż rękawice ogrodowe, aby nie nabawić się odcisków i poświęć godzinę lub dwie na dokładne oczyszczenie trawnika. Z pewnością doceni to i odwdzięczy się pięknym, zielonym dywanem, gdy tylko nadejdą ciepłe dni! Zgrabione resztki razem ze ściętymi gałęziami zbierz na kupkę i spal – jeśli znalazły się w nich zarodniki grzybów i pleśni, zlikwidujesz je w ten sposób i zapobiegniesz ich rozprzestrzenianiu się na pozostałe części ogrodu.
Złap szpadel i przekop grządki na wiosnę
Kiedy naziemna część ogrodu zostanie już oczyszczona, pozostaje w zasadzie tylko jedna rzecz, którą warto zrobić, zanim zacznie się sadzić, siać i pielęgnować. Ziemia po zimie jest zwykle dobrze nawodniona, ale mocno zbita – taka struktura utrudnia pracę robakom żyjącym w niej, ale również nie sprzyja dobremu ukorzenianiu się młodych roślin, których korzenie są jeszcze zbyt delikatne, by dobrze „wgryźć się” w glebę. Dlatego potrzebny Ci będzie szpadel z zaostrzoną końcówką, o wygodnej i solidnej rękojeści oraz trzonku. Wbijając go do końca w ziemię, na której planujesz niebawem siew lub sadzenie, spulchniasz ją i napowietrzasz. To proste zadanie, które pomaga również popracować nad kondycją fizyczną! Przekopane grządki będą gotowe na potraktowanie kompostem lub wiosennymi nawozami i na szybkie, sprawne wkładanie do nich sadzonek lub wysiewanie nasion.
Jakie narzędzia ogrodowe są niezbędne w każdej szopie?
Oglądając oferty sklepów ogrodniczych można zauważyć bardzo wiele ciekawych narzędzi, które znacząco usprawniają prace ogrodowe. Nie wszystkie są jednak niezbędne w każdym ogrodzie – wiele z nich ma bardzo specjalistyczne, precyzyjne zastosowanie, które może być przydatne przy uprawianiu konkretnych rodzajów roślin czy warzyw. Trzy wymienione wyżej narzędzia: szpadel, grabie do liści i sekator to jednak niezbędne trio bez względu na to, co masz na swoim terenie, bo każdy właściciel kawałka ziemi musi co roku wykonywać podstawowe prace porządkowe, aby utrzymać go w przyzwoitym stanie. Wybieraj produkty wysokojakościowe – takie, które posłużą Ci długie lata przy odpowiedniej konserwacji, czyli sezonowym czyszczeniu, natłuszczaniu i przechowywaniu w suchym miejscu.