Spis Treści
Jeszcze bardziej energooszczędne tuby Philips LED klasy A – co warto o nich wiedzieć?
Energia elektryczna może być tańsza, jeśli będziemy produkować ją w ekologiczny sposób i oszczędnie gospodarować każdą kilowatogodziną. Nowe tuby Philips LED klasy A to odpowiedź na te potrzeby – zamiast standardowych 30 000 są w stanie świecić przez 100 000 godzin, pobierając przy tym znacznie mniej energii niż dotychczasowe rozwiązania.
Czym jest obecnie klasa energetyczna A?
Niewiele produktów oświetleniowych klasyfikuje się dziś w klasie A. Po tym, jak w 2021 r. Komisja Europejska zmieniła kryteria oznaczania energooszczędności większość urządzeń, które dawniej oznaczano pierwszymi literami alfabetu, obecnie występuje w kategorii F i G. Zrezygnowano też z symboli plusów, ponieważ dezorientowały one klientów. Dziś najbardziej energooszczędne produkty są oznaczane po prostu literą A, jednak warunki, jakie trzeba spełnić, aby produkt trafił do tej kategorii są bardzo wymagające.
Philips MASTER LEDtube Ultra Efficiency w liczbach
W świetle tych informacji wprowadzenie na rynek wysoce energooszczędnych tub LED klasy A okazuje się niemałym osiągnięciem. To prawdziwy przełom na drodze ku bardziej zrównoważonemu oświetleniu!
Przyjrzyjmy się parametrom technicznym Philips MASTER LEDtube Ultra Efficiency T8:
- są w stanie świecić przez 100 000 godzin, a więc ponad 3-krotnie dłużej niż standardowe tuby LED,
- świecąc, zużywają 44% mniej energii niż standardowe tuby LED,
- działają ze skutecznością świetlną 210 lm/W, co czyni je bezkonkurencyjnymi na rynku.
Liczby te przekładają się na mniejsze zużycie energii i znaczące ograniczenie emisji CO2. Szacujemy, że wymiana instalacji składającej się ze 100 tub LED na tuby LED Philips klasy A może przełożyć się na 3353 PLN oszczędności w skali roku. Warto zaznaczyć, że punktem odniesienia dla tych wyliczeń były standardowe tuby LED Philips CorePro LEDtube. Jeśli modernizacji poddamy przestarzałą instalację wykorzystującą technologię fluorescencyjną, zyski z inwestycji będą jeszcze większe, ponieważ tuby Philips LED klasy A pobierają 70% mniej energii niż świetlówki konwencjonalne.
Przykładowe scenariusze modernizacji oświetlenia z wykorzystaniem tub Philips LED klasy A
Najnowsze tuby Philips LED wizualnie niczym nie różnią się od klasycznej świetlówki T8. Różnicę poczujemy dopiero, gdy weźmiemy produkt do ręki – wtedy okaże się, że tuba wykonana jest z plastiku, dzięki czemu może być stosowana w miejscach, w których ze względów bezpieczeństwa lub z powodu stosowania określonych standardów (np. HACCP) odradza się używania szklanych tub (ryzyko stłuczenia).
Tuby Philips LED klasy A, podobnie jak wszystkie inne produkty Philips z tej kategorii, są wyposażone w klasyczne trzonki montażowe, dzięki czemu bez trudu można je umieścić w oprawach, w których wykorzystywane były dotychczas świetlówki fluorescencyjne. Wystarczy wyjąć (a następnie zutylizować) stare świetlówki i założyć nowe LED Tube klasy A. Efekty modernizacji powinny być widoczne już na pierwszej fakturze za energię elektryczną.
Lampy mogą być też częścią zintegrowanego systemu sterowania, z pomocą którego można zdalnie zarządzać oświetleniem, a także na bieżąco analizować jego stan techniczny oraz ilość pobieranej energii. Tego typu rozwiązanie pozwala jeszcze bardziej zwiększyć oszczędności płynące z wymiany oświetlenia. Dzięki sensorom umieszczanym w oprawach lampy mogą uruchamiać się i gasnąć o określonych godzinach albo w odpowiedzi na ruch czy zmiany natężenia światła dziennego. Tym samym oświetlenie może być wykorzystywane tylko wtedy, gdy realnie jest potrzebne, nie marnując cennej energii.