Taryfa G12 to, obok G11, jedna z najczęściej stosowanych taryf dla indywidualnych odbiorców energii elektrycznej w Polsce. To szczególnie polecane rozwiązanie dla osób zużywających dużo prądu. Kto jeszcze może z niej korzystać? Dlaczego warto ją wybrać?
Spis Treści
Taryfa G12 – specyfikacja
G12 to taryfa dwustrefowa, co oznacza podział na strefę wyższej oraz niższej stawki cenowej. Niższa z nich obejmuje zwykle 10 godzin w ciągu doby i kształtuje się następująco:
– od 22:00 do 6:00 (tzw. stawka nocna),
– od 13:00 do 15:00 (tzw. stawka dzienna, która jest dostępna jedynie u wybranych dostawców).
Pozostałe 14 godzin w ciągu doby wiążą się ze stawką wyższą w godzinach:
– od 6:00 do 13:00 (tzw. szczyt przedpołudniowy),
– od 15:00 do 22:00 (tzw. szczyt popołudniowy).
Wysokości stawek mogą różnić się w zależności od sprzedawców energii. Poza klasyczną taryfą G12, dostępna jest też taryfa G12W, w której niższą stawką są objęte dodatkowo weekendy, dni wolne od pracy oraz święta. Zazwyczaj obowiązuje ona od 22:00 w piątek do 7:00 w poniedziałek w zwykłe weekendy. Należy przy tym pamiętać, że taryfy tej nie udostępniają wszyscy sprzedawcy. Aby z niej korzystać, trzeba ponadto posiadać właściwe urządzenia do pomiaru i spełniać określone warunki minimalnego zużycia energii elektrycznej.
Taryfa G12 – dla kogo?
Wspomniana taryfa jest dedykowana przede wszystkim gospodarstwom domowym i osobom prywatnym, ale z powodzeniem korzystają z niej również np. domy dziecka, plebanie, akademiki, hospicja czy klasztory. Rozwiązanie mogą stosować odbiorcy, u których moc umowna nie przekracza 40 kW. To także polecany wybór dla niewielkich firm albo osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania, jeśli nie przyjmują one w nim klientów i nie prowadzą rozliczeń. Mali przedsiębiorcy mogą wykorzystywać komputery, drukarki lub inne urządzenia biurowe w nocy, płacąc niższe rachunki za prąd.
To też dobra opcja dla firm praktykujących spotkania z klientami w ich miejscu zamieszkania, jak to się dzieje np. w przypadku spółek doradczych bądź świadczących usługi masażu. Taryfy tej nie mogą natomiast stosować przedsiębiorcy, których działalność opiera się na magazynowaniu towarów w danym lokalu, a następnie ich sprzedawaniu. Warto przy tym pamiętać, że comiesięczne rachunki za energię elektryczną można wrzucić w koszty działalności firmy.
Taryfa G12W to z kolei polecane rozwiązanie dla osób wykonujących wiele prac domowych w czasie weekendu. Koszenie trawy, pranie, prasowanie czy odkurzanie to czynności wymagające wykorzystania sporych ilości prądu. Dzięki niższym stawkom w soboty i niedziele działania te warto zaplanować właśnie na koniec tygodnia, aby zapłacić mniej za energię. To również dobra propozycja dla osób posiadających nowoczesne liczniki, które są w stanie rozróżnić weekendy i w związku z tym inne opłaty za prąd.
Z taryfy G12 mogą korzystać odbiorcy taryfowi oraz TPA. W pierwszym przypadku ceny energii są określane przez Urząd Regulacji Energetyki, dlatego należy liczyć się z ewentualnymi corocznymi podwyżkami. Drugi typ odbiorców ma z kolei stałą, konkretną cenę wskazaną w umowie podpisanej ze sprzedawcą. Zwykle może on także liczyć na rozbudowaną ofertę bonusów i promocji.
Kiedy warto używać taryfy G12?
Aktualnie ok. 3 milionów gospodarstw domowych korzysta z taryfy G12 albo G12W. Rozwiązanie to jest szczególnie opłacalne w przypadku odbiorców, którzy potrafią starannie zaplanować swoje dzienne bądź tygodniowe zużycie prądu, używając szczególnie energochłonnych sprzętów np. w godzinach nocnych, w weekend lub w innych godzinach poza szczytem. Z opcji tej warto też skorzystać w przypadku stosowania elektrycznego ogrzewania w nocy.
Jak wybrać najlepszą taryfę G12?
Wybierając sprzedawcę energii w taryfie G12, należy porównać ceny za kWh, a także przeanalizować obostrzenia dotyczące godzin obowiązywania stref. Trzeba również mieć na uwadze, że w od 1 stycznia 2020 roku Urząd Regulacji Energetyki znacząco zwiększył ceny w taryfach G, w tym G12 dla klientów prywatnych oraz przedsiębiorców.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rynek_energii_elektrycznej_w_Polsce
https://columbusenergy.pl/blog/taryfa-g12-dla-kogo-i-kiedy-warto-ja-wybrac/
https://enbay.pl/page/taryfa-g12-dla-kogo-jest-przeznaczona-i-kiedy-ja-wybrac