doko.pl

Przewód czy kabel? Jaka jest różnica?

Postawione w ten sposób pytanie sugeruje, że kolokwialne traktowanie obydwu pojęć jako synonimów okazuje się niepoprawne. Faktycznie, z punktu widzenia technologicznego między kablem a przewodem zachodzą spore różnice. Czy wiesz, dlaczego tych określeń elektrycy nigdy nie stosują zamiennie? Czym jest przewód, a czym kabel?

Przewód a kabel różnice – co należy wiedzieć?

Aby lepiej uzmysłowić sobie różnice między obydwoma rozwiązaniami, warto wprowadzić pojęcie żyły kabla. To najważniejszy element okablowania, który odpowiada za przewodzenie prądu. Żyły kabli elektroenergetycznych wykonuje się z drutów miedzianych lub aluminiowych i często poddaje izolacji z tworzyw sztucznych. Pojedyncza żyła wraz z izolacją (lub bez niej) tworzy przewód.

Tymczasem kabel to pojęcie obejmujące system przewodów połączonych jedną powłoką ochronną. Budowa wewnętrzna podlega znacznemu zróżnicowaniu. Różnica między kablem a przewodem wynika zatem z kompleksowości struktury i liczby zintegrowanych żył warunkujących przewodnictwo elektryczne.

Powszechna konsternacja użytkowników i nagminne mylenie pojęcia kabla i przewodu daje się zrozumieć. W końcu oba urządzenia wchodzą w skład tego samego systemu zasilania i sterowania sprzętem elektrycznym. Pozostają ze sobą zintegrowane w ramach jednej konstrukcji. Możemy w skrócie powiedzieć, że elementem pojedynczym jest przewód a kabel dotyczy grupy przewodów zamkniętych w jednej obudowie. Może się jednak zdarzyć, że kabel będzie gościł wyłącznie jeden przewód. W takiej sytuacji kabel czy przewód pozostaje tym samym. Należy jednak uświadomić sobie fundamentalną różnicę. Powyższa analogia nie działa bowiem w drugą stronę – samotny przewód nigdy nie jest kablem.

Jaka jest główna różnica między kablem a przewodem – podsumowanie

Chcemy, abyś po lekturze niniejszego artykułu dobrze zrozumiał, że przewód a kabel generuje spore różnice znaczeniowe. Kable posiadają wytrzymałą izolację zewnętrzną, która chroni wbudowane przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Ze względu na szczelność i solidną obudowę, kabel ma znacznie szersze zastosowanie niż pojedynczy przewód. Służy on do zasilania grup urządzeń domowych lub podzespołów elektrycznych umieszczonych na świeżym powietrzu.

Kabel i przewód stanowią jedną całość i charakteryzują się wieloletnim cyklem życia. Od tych niepozornych akcesoriów zależy bezpieczeństwo instalacji elektrycznej i prawidłowy przesył prądu do odbiorników. Przy projektowaniu i montażu systemu kabli warto korzystać wyłącznie ze sprawdzonych elementów. Sprawdź okablowanie i przewody elektryczne renomowanych marek w asortymencie hurtowni DOKO.

Kabel czy przewód – co wybrać?

Wiesz już, że fundamentalna różnica między kablem a przewodem tkwi w obowiązkowej izolacji. Kabel musi ją mieć; tymczasem przewód może występować jako nieizolowana żyła z miedzi lub aluminium. Kable współpracują z instalacjami wysokich napięć, gdzie należy zapewnić odpowiednio duże przekroje żyły.

Decyzja zakupowa – kabel czy przewód – powinna wynikać z analizy własnych potrzeb. Domowa instalacja elektryczna bazuje na sieci kabli, a przewody jednożyłowe o średnicy dostosowanej do obciążenia obwodu łączą system okablowania z gniazdkiem elektrycznym. Skontaktuj się z ekspertami hurtowni DOKO i otrzymaj fachową pomoc przy wyborze podzespołów, które zagwarantują niezakłóconą pracę instalacji elektrycznej w mieszkaniu, domu jednorodzinnym lub siedzibie firmy.