Projektowanie domu z instalacją fotowoltaiczną – o czym trzeba pamiętać?

Projektowanie domu z instalacją fotowoltaiczną – o czym trzeba pamiętać?

Zbudowanie domu, który będzie zasilany energią słoneczną, wcale nie jest tak skomplikowane. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym uda się stworzyć wydajny system. Fotowoltaika nie jest bowiem wymagająca pod względem konstrukcyjnym, jeśli tylko planuje się montaż już na samym początku budowy obiektu mieszkalnego. Zachęcamy do przeczytania o najważniejszych aspektach projektowania domu z instalacją fotowoltaiczną.

Co powinien uwzględniać projekt budynku z fotowoltaiką?

Już na samym początku należy dokładnie przemyśleć usytuowanie domu. Ma to ogromne znaczenie ze względu na wydajność instalacji. Panele słoneczne powinny być skierowane na południe, dzięki czemu uzyskują najlepszy dostęp do światła. Im większe odchylenie od tego kierunku, tym więcej baterii musi zostać zamontowanych, aby dostarczyć tyle samo energii. Dla przykładu zachodnia orientacja budynku oznacza spadek efektywności nawet o 20-30%. To jednak problem, z którym muszą uporać się już powstałe obiekty. Nowy dom może zostać zaprojektowany specjalnie z myślą o fotowoltaice.

Kolejny istotny krok przy planowaniu to wybór dachu. Nie wszystkie sprawdzają się równie dobrze w kontekście montażu paneli słonecznych. A więc jak przygotować dach na fotowoltaikę? W skrócie: powinien być jak najprostszy. Oznacza to przede wszystkim ograniczenie okien dachowych do niezbędnego minimum, a także zrezygnowanie z wielu połaci. Najlepszym wyborem są w związku z tym dachy jednospadowe oraz dwuspadowe. Dają one największą powierzchnię do wykorzystania pod montaż paneli.

W grę wchodzą też dachy płaskie, choć w ich przypadku nie obejdzie się bez dodatkowej inwestycji we wsporniki oraz balast stabilizujący. Nie oznacza to jednak, że tego typu pokrycie nie będzie korzystne. Warto bowiem zauważyć, że projekt budynku z fotowoltaiką na dachu płaskim pozwoli wybrać najwydajniejszy kąt paneli, a nawet ich obrót.

Dodatkowa uwaga należy się pozostałym elementom dachu. Należą do nich np. kominki odpowietrzenia, okna połaciowe czy stopnie kominiarskie. Każdy z nich może zabrać miejsce panelom słonecznym, co sprawi sporo problemów przy montażu. Dlatego projekt powinien zakładać rozmieszczenie wymienionych elementów na połaci, która nie będzie przeznaczona pod instalację fotowoltaiczną.

Instalacja fotowoltaiczna a zużycie energii w budynku

Nie mniej istotne jest obliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną domu. W przypadku istniejących budynków to bardzo proste: wystarczy sprawdzić zestawienie zużycia prądu z kilku ostatnich lat. Dostawcy energii coraz częściej udostępniają też takie informacje online.

Nowe budynki wymuszają oparcie się na szacunkach. Im bliższe faktycznego stanu, tym lepiej. Dzięki temu nie przepłaca się za montaż ponadprogramowych paneli słonecznych. Unika się też gorszej sytuacji, czyli niedoboru energii przy codziennym użytkowaniu budynku.

Jaka moc jest więc potrzebna? Obliczeń dokonuje się na podstawie liczby urządzeń elektrycznych, z których będzie się korzystać w budynku. Przeciętny dom jednorodzinny potrzebuje między 3000 a 6000 kWh rocznie. Oczywiście zużycie wzrasta wraz z kolejnymi urządzeniami, które znajdą się w domu. Dlatego warto zamontować tyle paneli, żeby wyposażenie obiektu w nowe sprzęty nie spowodowało problemów z dostarczaniem energii. W tym miejscu należy przypomnieć, że nadwyżki produkowanego prądu można sprzedawać lokalnemu dostawcy. To bardzo rozsądna i przyszłościowa inwestycja.

Jak przygotować instalację elektryczną?

Ograniczenie instalacji natynkowych związanych z instalacją fotowoltaiczną jest dość ważne, ponieważ system wymaga wykonania wielu połączeń. Na szczęście projekt domu jednorodzinnego może wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jedną z nich będzie wybór odpowiedniego miejsca na różnego rodzaju zabezpieczenia (m.in. przeciwprzepięciowe, nadmiarowo-prądowe). Co ważne, nie powinny znajdować się one zbyt daleko od systemu.

Instalacja fotowoltaiczna korzysta z falownika (inwertera), który nie może znajdować się dalej niż 10 metrów od głównej rozdzielnicy elektrycznej obiektu. To kwestia praktyczna, ponieważ do falownika trzeba doprowadzić kilka przewodów jednożyłowych. Najlepszym miejscem jest garaż albo piwnica, choć równie dobrze może to być kotłownia, ale tylko niewęglowa. Wynika to z faktu, że inwerter nie powinien znaleźć się w pomieszczeniu, w którym temperatura przekracza 35ºC, a wymiana powietrza jest ograniczona.

Szacunkowy koszt projektu domu z instalacją fotowoltaiczną

Zarówno projekt, jak i wybudowanie domu z panelami słonecznymi, będzie droższe od tradycyjnych rozwiązań. Należy przygotować się na koszt większy o kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Oszczędności widać dopiero przy eksploatacji domu. Możliwa jest nawet sytuacja, w której rachunki za prąd wynoszą 0,00 zł rocznie. Wystarczy odpowiednio duża instalacja fotowoltaiczna, którą zaplanowano już na samym początku wznoszenia inwestycji. W ten sposób zyskuje się jak najwięcej przy minimalnym wkładzie finansowym.