doko.pl

Pompa ciepła i rekuperacja – jak działa takie połączenie?

Ogrzewanie domu stanowi dzisiaj znaczną część wydatków związanych z jego eksploatacją. Trudno się zatem dziwić, że współcześni pionierzy technologiczni prześcigają się w systemach mających koszty te obniżyć. Wśród najpopularniejszych z nich pojawia się m.in. rekuperacja oraz pompy ciepła. Zamiast omawiać jednak oba z nich osobno, w niniejszym wpisie skupimy się na scharakteryzowaniu niezwykle efektywnego rozwiązania powstającego z ich połączenia. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Rekuperator a pompa ciepła – czym charakteryzują się poszczególne z tych rozwiązań?

Temat warto rozpocząć od scharakteryzowania cech najbardziej typowych dla obu wspomnianych systemów. Zacznijmy od tego nieco bardziej popularnego, w postaci rekuperacji. Dobrym punktem wyjścia jest jednocześnie wyjaśnienie, dlaczego w ogóle rekuperacja jest powszechniejszym rozwiązaniem od pompy ciepła.

Otóż spośród wszystkich standardowych instalacji obecnych w przeciętnym domu, największe straty ciepła generuje zwykle układ wentylacyjny. Próby odzyskania tego traconego ciepła wydają się zatem logiczną konsekwencją opisywanego stanu rzeczy. To z kolei możliwe jest właśnie poprzez wykorzystanie rekuperacji – zasilanego elektrycznie systemu mechanicznej wentylacji wyposażonej w rekuperator. System taki pełni dwie funkcje. Po pierwsze efektywnie oczyszcza powietrze wewnątrz pomieszczeń i dba o jego właściwą cyrkulację. Po drugie – za sprawą obecności rekuperatora – odzyskuje ciepło z powietrza zużytego (wywiewanego poza obręb domu) w celu ogrzania nowego (nawiewanego do środka).

Co ważne, oba strumienie powietrza przepuszczane przez system nie mieszają się ze sobą, co przekłada się na pewność, że do naszych wnętrz finalnie trafi ogrzane, ale jednocześnie świeże powietrze.

No dobrze, a jak się ma do rekuperacji pompa ciepła? Ponownie wątek rozpocznijmy od krótkiego opisu specyfiki proponowanego rozwiązania. Pompa ciepła to system, którego ogólna funkcjonalność jest dosyć zbliżona do rekuperacji. Ona także pozwala na „wydobycie” energii cieplnej z powietrza, a następnie przekazanie go do innego medium, jednak oprócz tego jest w stanie pozyskać ciepło również z ziemi lub wody. Z uwagi na to działanie, mówi się, że pompy ciepła nie wytwarzają go, a jedynie pozyskują i przenoszą („przepompowują”) z jednego punktu do drugiego.

Pompa ciepła z rekuperatorem zapewnia zatem swoisty efekt synergii, gdzie oba systemy w połączeniu zapewniają zmaksymalizowaną liczbę korzyści – większą niż wynikałoby z sumy korzyści obu rozwiązań, jednak stosowanych osobno. Więcej na ten temat poniżej.

Pompa ciepła z rekuperacją – optymalne rozwiązanie dla energooszczędnego domu

Wspólne wykorzystanie opisywanych systemów to wysoki komfort życia, ekonomiczność i ekologia w czystej postaci. Idąc przez poruszone atuty po kolei, po pierwsze uzyskujemy bowiem niezwykle wydajną wentylację, która skutecznie dba o dostęp do świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien czy wykonywania jakichkolwiek dodatkowych czynności.

Po drugie przy zastosowaniu pompy ciepła z rekuperacją koszty ogrzewania mocno spadają – zredukowaniu ulega liczba niezbędnych do wykonania pętli płaszczyznowego ogrzewania. Jednocześnie dzięki opisywanemu połączeniu inwestor może zastosować grzejniki o relatywnie niskiej mocy, a także wybrać tani wariant systemu ogrzewania. W porównaniu do ogrzewanych tradycyjnie domów ich odpowiedniki wyposażone w pompy ciepła z rekuperacją cechują się o wiele mniejszym poziomem zapotrzebowania na energię termiczną.

Przy wszystkich opisanych zaletach odnoszących się do wygody użytkownika i stanu jego portfela do nadmienionych korzyści należy doliczyć jeszcze jedną, o wymiarze znacznie szerszym. Jest nią mianowicie troska o środowisko naturalne. Wykorzystanie opisywanych rozwiązań niezwykle silnie redukuje zapotrzebowanie na konwencjonalne systemy grzewcze bazujące na węglu, gazie, drewnie lub innych paliwach stałych, które, jak powszechnie wiadomo, są nie tylko stosunkowo drogie, ale również szkodliwe dla ekosystemu.

Pompa ciepła z rekuperacją – podsumowanie korzyści

Aby unaocznić ogrom korzyści zapewnianych przez połączenie opisywanych systemów, warto przedstawić wszystkie najważniejsze spośród nich w jednym miejscu i w przejrzystej formie. Są to zatem przede wszystkim:

  • obniżona nawet o kilkadziesiąt procent wysokość comiesięcznych rachunków,
  • niskie koszty serwisowania, z uwagi m.in. na to, że pompa ciepła z rekuperatorem mogą działać w pełni bezobsługowo,
  • efektywna i oszczędna wentylacja wnętrz wraz ze skutecznym usuwaniem z nich nieprzyjemnych zapachów,
  • doskonale źródło powietrza korzystnego dla dzieci, alergików i osób w sędziwym wieku – jest ono wolne od dwutlenku węgla, kurzu, wirusów i bakterii oraz pyłków roślinnych, a ponadto opcjonalnie może być również poddawane jonizacji,
  • proekologiczność.

W kontekście rozwiązania takiego jak pompa ciepła z rekuperacją koszt stanowi zagadnienie wymagające nieco szerszego komentarza. W tym miejscu warto bowiem podkreślić, że w jego przypadku o wiele ważniejsze od nakładów finansowych, które trzeba ponieść początkowo, są zyski długofalowe, wynikające ze zredukowania rachunków nawet o kilka tysięcy złotych w skali roku. Biorąc pod uwagę zatem wielkość inwestycji na poziomie ok. 45 000 zł (z czego koszt pompy ciepła to mniej więcej 2/3 tej kwoty) oraz rozmaite dotacje rządowe, całe przedsięwzięcie może się zwrócić już w zaledwie kilka lat. Swoją żywotność system ów potrafi utrzymać nawet kilkadziesiąt lat, przez cały ten okres generując dalsze oszczędności.