Mikroinstalacja fotowoltaiczna – klucz do niższych rachunków za prąd

Rosnące ceny energii i postępujący wielkimi krokami kryzys klimatyczny praktycznie wymuszają na ludziach myślenie o swoim bezpieczeństwie. Rozwiązaniem jest fotowoltaika, ale co, gdy nie mamy wiele miejsca? Odpowiedzią w tym przypadku jest mikroinstalacja fotowoltaiczna, która również zmniejszy rachunki za prąd i przyczyni się do ochrony środowiska. Co warto o niej wiedzieć?

Co to jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to w zasadzie mniejsza wersja zwykłej fotowoltaiki. Mała instalacja w ten sam sposób produkuje energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Różnica leży w przeznaczeniu i łącznej mocy. Zastosowanie znajdzie w gospodarstwach domowych lub małych firmach, a jej maksymalna moc nie przekracza 50 kW (zgodnie z polską ustawą o odnawialnych źródłach energii). 

Czyni ją idealnym rozwiązaniem dla potrzeb prywatnych. Mikroinstalacje fotowoltaiczne działają w ramach tzw. prosumenckiego systemu energetycznego, co oznacza, że możemy wykorzystywać produkowaną energię na własne potrzeby, a nadwyżki oddawać do sieci energetycznej.

Jakie są korzyści z mikroinstalacji fotowoltaicznej?

  • Obniżenie kosztów energii – Wytwarzając własną energię ze słońca, zmniejszamy zapotrzebowanie na prąd z sieci energetycznej i obniżamy rachunki.
  • Ochrona środowiska – Energia słoneczna jest źródłem odnawialnym, co wpływa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.
  • Niezależność energetyczna – Produkcja własnej energii pozwala stać się niezależnym od wahań cen prądu.
  • Możliwość uzyskania dotacji – W ramach namawiania obywateli na inwestycje w odnawialne źródła energii, bardzo często dostępne są specjalne programy wsparcia finansowego.
  • Zwiększenie wartości nieruchomości – Gdyby doszło do sytuacji, kiedy istniałaby potrzeba sprzedaży domu, mikroinstalacja fotowoltaiczna znajdzie swoje odbicie w cenie.

Jak działają mikroinstalacje fotowoltaiczne?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna składa się z paneli słonecznych, inwertera, systemu mocowania oraz okablowania. Panele zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną w postaci prądu stałego. Następnie inwerter przekształca ten prąd na prąd zmienny, który możemy wykorzystywać w naszych domach.

Nadwyżki energii mogą być magazynowane w bateriach lub odprowadzane do sieci energetycznej. Należy jednak pamiętać, że magazyny energii to dosyć drogi element, który mocno podwyższa cenę nawet pełnej instalacji fotowoltaicznej. To sprawia, że może być nieodpowiedni do mikroinstalacji.

fotowoltaika dom

Jakie udogodnienia niesie za sobą mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Mikroinstalacje fotowoltaiczne niosą za sobą wiele udogodnień, które sprawiają, że ich użytkowanie nie dokłada ci kolejnych obowiązków. O jakich udogodnieniach mowa?

  • Automatyzacja – System działa w pełni automatycznie, co oznacza, że po montażu nie wymaga codziennej obsługi.
  • Zdalne monitorowanie – Nowoczesne instalacje wyposażone są w aplikacje, które pozwalają na zbieranie statystyk dotyczących produkcji energii i uzyskanych oszczędności. Wszystko w czasie rzeczywistym.
  • Elastyczność – Mikroinstalację fotowoltaiczną można rozbudować, jeśli wzrośnie zapotrzebowanie na energię. Można również bez problemu dodać magazyny energii.
  • Niska awaryjność – Komponenty składowe instalacji są bardzo trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Chociaż ciężko to uznać za udogodnienie to warto również wspomnieć o konserwacji, która co prawda jest wymagana, ale na minimalnym poziomie. Zaleca się coroczne czyszczenie paneli, sprawdzanie połączeń oraz monitorowanie wydajności systemu.

Koszt mikroinstalacji fotowoltaicznej

Niestety nie sposób odgórnie określić kosztu mikroinstalacji fotowoltaicznej. Do całości wydatków należy bowiem zaliczyć zakup paneli, inwertera, systemu montażowego (dopasowanego do miejsca instalacji), okablowania. Do komponentów należy również oczywiście doliczyć koszt robocizny. W zależności od jakości części i wielkości systemu koszt może wynieść od 20 do 50 tysięcy złotych. Dla lepszej orientacji sprawdź sklep z fotowoltaiką DOKO.

Należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze: fotowoltaika znacznie obniża wysokość rachunków za prąd (nawet do 90%), stąd już od pierwszego dnia pracy zaczyna się zwracać. Aktualnie szacuje się, że średni czas zwrotu z inwestycji wynosi 6-10 lat. Przy żywotności instalacji na poziomie 25-30 lat oznacza to bardzo długi okres, gdy instalacja na siebie zarabia. Po drugie: bardzo często są dostępne programy dofinansowań, które mają przekonać obywateli do odnawialnych źródeł energii. Istnieje więc niemała szansa, że nie będzie potrzeby opłacać całości z własnej kieszeni.

Jak dobierać moc mikroinstalacji fotowoltaicznej?

Dobór mocy instalacji powinien być dostosowany do indywidualnego zużycia energii w gospodarstwie domowym. Przykładowo, jeśli roczne zużycie energii wynosi 4000 kWh (szacowane zużycie dla 4-osobowej rodziny), odpowiednia moc instalacji to około 4-6 kW. Ważne jest uwzględnienie lokalizacji budynku, orientacji dachu oraz nasłonecznienia. Warto skorzystać z konsultacji specjalisty, aby dobrać odpowiedni system.

Ile można zaoszczędzić na mikroinstalacji fotowoltaicznej?

Dla wielu osób to w zasadzie najważniejsze pytanie. W końcu to oszczędności są głównym motywatorem do zmiany podejścia i przejścia na bardziej ekologiczne, odnawialne źródła energii. Ile można zaoszczędzić na mikroinstalacji fotowoltaicznej? W przypadku minimalnego zapotrzebowania na prąd z sieci energetycznej można spodziewać się oszczędności na poziomie 90% miesięcznych rachunków za prąd.

Oczywiście jest to wartość szacunkowa i zależna od dokładnego umiejscowienia instalacji, konkretnego zapotrzebowania i zużycia oraz nasłonecznienia. Dostępność słońca sprawia, że oszczędności mogą się różnić w zależności od miesiąca. Niższe w miesiącach zimowych, gdy słońce jest częściej za chmurami, a wyższe w miesiącach letnich. Jednocześnie warto pamiętać, że w letnich miesiącach mikroinstalacja fotowoltaiczna może pokryć całość zapotrzebowania i to z nadmiarem, który można następnie magazynować.