Spis Treści
Klimatyzacja w mieszkaniu – jak wybrać dobry klimatyzator?
Chociaż wyposażenie pomieszczenia w klimatyzator kojarzy się raczej z lokalami usługowymi, coraz częściej spotkamy je również w mieszkaniach o dużej ekspozycji na światło słoneczne. Niewystarczająca specyfikacja techniczna izolacji termicznej może wytworzyć efekt nadmiernej ciepłoty w budynku, który trudno ograniczyć nawet poprzez regularne otwieranie okien. Klimatyzacja do mieszkania spełnia zatem niezwykle ważną funkcję, poprawiając warunki bytowe i oferując dowolne ustawianie temperatury powietrza. Doradzamy jak wybrać klimatyzator, aby spełniał on wymogi funkcjonalne i nie generował znacznych kosztów. Przedstawimy najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów, które najczęściej goszczą w mieszkaniach. Zapraszamy do lektury.
Klimatyzacja do mieszkania – przegląd dostępnych technologii
Zastanawiając się, jaki klimatyzator wybrać spośród licznych ofert, warto zdawać sobie sprawę z rozmaitych technologii. Na rynku dominują trzy rozwiązania: klimatyzatory przenośne, stacjonarne typu split, a także stacjonarne w wersji multisplit. Mieszkanie wyposażone w klimatyzator przenośny zyskuje przydatną funkcjonalność – można wybrać, które pomieszczenie ma być w danej chwili chłodzone. Urządzenie pozwala na swobodne przeniesienie w różne miejsca, w zależności od zapotrzebowania. Trzeba jednak wiedzieć, że umiejscowienie klimatyzatora musi uwzględniać konieczność wyprowadzenia na zewnątrz rury harmonijkowej, której średnica dochodzi do 15 cm. Korzyści praktyczne wymagają zatem kompromisu na estetyce, gdyż jedynym miejscem odprowadzenia rury klimatyzacyjnej staje się okno. Zastosowanie przenośnej klimatyzacji do mieszkania pozwala ograniczyć koszty zakupu i montażu, nie wymaga również żadnych zabiegów prawnych czy ustaleń wewnętrznych. Moc mobilnego klimatyzatora kształtuje się w przedziale 2-4 kW, odbiegając tym samym od innych rozwiązań.
Klimatyzatory stacjonarne
Produkty stacjonarne dzielą się na klimatyzatory split oraz multisplit. Wersja split posiada urządzenie wewnętrzne, montowane na stałe, zazwyczaj na ścianie pomieszczenia, a także jednostkę zewnętrzną. Trwałe połączenie między nimi umożliwia transport substancji chłodzącej. W przeciwieństwie do klimatyzacji mobilnej, urządzenie typu split zakłada umiejscowienie sprężarki i wentylatora na zewnątrz mieszkania, co ogranicza hałas. Klimatyzator split cechuje się znacznie większą wydajnością, jednak jego montaż wymaga nawiercenia otworu w ścianie zewnętrznej, co może rodzić problemy natury regulaminowej w przypadku niektórych budynków.
Klimatyzator multisplit działa na podobnej zasadzie, jednak w tym przypadku jednostka zewnętrzna obsługuje kilka urządzeń wewnętrznych jednocześnie. Rozstawione są one w różnych pomieszczeniach. Można się domyślać, że takie rozwiązanie wymaga znacznie większych nakładów energii na etapie montażu, dając jednakże najwyższy poziom komfortu i możliwość personalizacji ustawień. Jaki zatem klimatyzator wybrać? Jeśli chcemy ochłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie, jedyną rozsądną rekomendacją będzie montaż urządzenia multisplit. Dla mniejszych mieszkań w zupełności wystarczą natomiast pozostałe rozwiązania.
Jak wybrać moc klimatyzatora?
Wydajność chłodnicza klimatyzatora staje się drugim kryterium selekcji właściwego produktu. Najczęściej stosowanym przelicznikiem potrzebnej wydajności staje się 0,1 kW dla każdego metra kwadratowego powierzchni. Posiadając mieszkanie o powierzchni 60 m2, powinniśmy zaopatrzyć je w układ klimatyzacji o wydajności 6 kW. Nawet pojedynczy klimatyzator poradzi sobie z ochłodzeniem powietrza w całym mieszkaniu, jeśli tylko zapewnimy nieograniczoną przestrzeń do cyrkulacji temperatury. Dlatego obliczeń można dokonywać dla powierzchni całkowitej w mieszkaniu.
Klimatyzacja a zgoda wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni
Decydując się na montaż klimatyzatora stacjonarnego, pamiętajmy o zgłoszeniu tego faktu do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Proces montażu zakłada wykonanie w ścianie zewnętrznej odwiertu, który będzie wychodził na elewację. Każda wspólnota posiada własny regulamin dotyczący tego typu interwencji w strukturę budynku, a ewentualne ograniczenia mogą dotyczyć poziomu hałasu lub sposobu odprowadzania wody z układu.
Mieszkanie z klimatyzacją – koszt zakupu i montażu urządzenia
Nie da się jednoznacznie określić, jakie koszty poniesiemy podczas montażu klimatyzacji. Każda inwestycja tego typu cechuje się indywidualnym kosztorysem, dopasowanym do warunków przestrzennych, oczekiwań właściciela mieszkania, zapisów regulaminowych wspólnoty mieszkaniowej, a także trudnością samego montażu. Decydując się na urządzenie przenośne, poniesiemy najmniejsze koszty. Ceny klimatyzatorów wysokiej jakości zamykają się w kwocie 2000 zł. Montaż można wykonać samodzielnie, gdyż jedynym wymogiem staje się tutaj odpowiednie zamocowanie sprzętu oraz umiejscowienie rury odprowadzającej. W przypadku klimatyzatorów typu split i multisplit sytuacja się nieco komplikuje. Nie unikniemy już ekipy montażowej, a koszt samej instalacji może wynieść kilka tysięcy złotych. Klimatyzatory split oscylują wokół kwoty 5000 zł, natomiast dla wersji multisplit ceny nierzadko przekraczają kilkanaście tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że wysoka cena ma swoje uzasadnienie w komforcie i efektywności działania, które w przypadku wersji multisplit osiągają najwyższy poziom.