Z pozoru panele fotowoltaiczne nie wymagają nic więcej poza regularną konserwacją. Po postawieniu instalacji wystarczy w zasadzie rozsiąść się wygodnie i czerpać korzyści. Rzeczywistość jest jednak trochę bardziej skomplikowana. Do maksymalnej wydajności potrzebne jest odpowiednie ustawienie paneli, które będzie w stanie to zapewnić. Nieodpowiedni montaż może mieć wielki wpływ na zmniejszenie korzyści płynących z tego rozwiązania. Jak ustawić panele fotowoltaiczne, by zwiększyć oszczędności?
Spis Treści
Jaki wpływ na wydajność ma ustawienie paneli fotowoltaicznych?
Poniekąd odpowiedzieliśmy już we wstępie: ustawienie modułów fotowoltaicznych ma olbrzymi wpływ na wydajność, a ich nieprawidłowe ustawienie na zmniejszenie przynoszonych przez nie korzyści. Mówiąc wprost: im więcej czasu panele są nasłonecznione, tym zapewniają więcej energii i większe oszczędności. Kluczowe znaczenie mają:
- kierunek,
- kąt nachylenia,
- zacienienie (a najlepiej jego brak).
Oczywiście dokładne ustawienie będzie zawsze zależeć od umiejscowienia instalacji i terenu. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, żeby ustawienie kierunku i kąta nachylenia pozwalało na jak najdłuższą ekspozycję na promienie słoneczne. Równie ważne jest, żeby w żadnym momencie dnia panele nie były pokryte cieniem, np. od pobliskich drzew. Przyjrzyjmy się z bliska wszystkim trzem czynnikom.
Jaki jest najlepszy kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych?
Najlepszym kierunkiem ustawienia paneli fotowoltaicznych w Polsce i większości krajów półkuli północnej jest południe. W tym kierunku panele otrzymują najwięcej światła w ciągu dnia. Jeśli montaż na południe nie jest możliwy, można zdecydować się na ustawienie:
- południowo-wschodnie – nastawienie na pobieranie większej energii podczas wschodu słońca,
- południowo-zachodnie – nastawienie na pobieranie większej energii, gdy słońce zbliża się ku zachodowi.
W obu przypadkach wiąże się to z nieco mniejszą wydajnością niż przy ustawieniu paneli wprost na południe.
Chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania!
Skontaktuj sięPod jakim kątem zamontować panele fotowoltaiczne?
Kąt nachylenia paneli wpływa na ilość promieniowania słonecznego, które pada na ich powierzchnię. Optymalny kąt nachylenia zależy od szerokości geograficznej i w Polsce wynosi od 30° do 40°. Im bliżej tych wartości, tym lepiej panele będą absorbować energię przez cały rok.
Należy jednocześnie pamiętać, że na idealny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych wpływa pora roku. Zimą słońce jest niżej na horyzoncie, co oznacza, że lepszy pobór prądu będzie przy bardziej stromym nachyleniu paneli, tj. ok. 50 stopni. Niektóre instalacje wykorzystują systemy regulacji nachylenia, jednak oznacza to wyższy koszt początkowy. W polskim klimacie najczęściej montuje się panele pod kątem dostosowanym do ciepłych miesięcy, gdy naturalnie występuje najwyższy poziom nasłonecznienia.
W razie wątpliwości nie wahaj się porozmawiać z pracownikami sklepu z fotowoltaiką DOKO!
Układ paneli fotowoltaicznych na dachu
Przy montażu paneli fotowoltaicznych na dachu zazwyczaj jesteśmy uzależnieni od jego nachylenia i kształtu. To, co zależy od nas to umiejscowienie paneli w taki sposób, żeby unikać zacienienia spowodowanego przez kominy, anteny, czy sąsiednie budynki. W przypadku dachów płaskich stosuje się specjalne stelaże montażowe, które pozwalają na ustawienie paneli pod optymalnym kątem.
Jak ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie?
Najważniejszy podczas montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest wybór odpowiedniego miejsca. Należy wybrać miejsce bez cienia rzucanego przez pobliskie budynki i drzewa. Jak już wspomnieliśmy wyżej, moduły powinniśmy skierować na południe. Konstrukcje gruntowe często umożliwiają regulację kąta nachylenia, co pozwala dostosować ustawienie do zmieniającego się kąta padania promieni słonecznych w różnych porach roku.