Jak przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika to od wielu lat jeden z najlepszych sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Oszczędności to jednak niejedyna zaleta. Energia ze słońca jest bardziej eko, gdyż należy do źródeł odnawialnych, co wpływa na redukcję emisji dwutlenku węgla. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Oczywiście pomiędzy kupnem a użytkowaniem pozostaje jeden bardzo ważny krok. Jak przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej?

Jak przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznej?

Montaż instalacji fotowoltaicznej z reguły jest poprzedzony odpowiednim audytem. Ma on na celu sprawdzenie zużycia energii w gospodarstwie domowym, aby kolejno dokonać wyboru instalacji o odpowiedniej mocy. Ta część musi być gotowa jeszcze przed zakupem instalacji. Jeśli aktualnie stoisz przed tym wyborem, poradź się fachowców ze sklepu z fotowoltaiką DOKO. Specjaliści rozwieją Twoje wątpliwości i doradzą, co wybrać dla najlepszych efektów bez przepłacania.

Od czego zaczyna się montaż instalacji fotowoltaicznych?

Przed przystąpieniem do montażu warto dokonać kilku istotnych przygotowań. Po pierwsze, należy sprawdzić stan techniczny dachu – powinien on być stabilny i w dobrym stanie, aby wytrzymać obciążenie paneli fotowoltaicznych. W przypadku instalacji naziemnych konieczne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Po drugie, warto zebrać dokumentację, taką jak plany budynku, które mogą być potrzebne podczas audytu lub uzyskiwania ewentualnych zezwoleń.

W przypadku domku z niewielkim ogródkiem najlepszym miejscem instalacji jest oczywiście dach, który przez większą część dnia jest wystawiony na promienie słoneczne. W przypadku instalacji naziemnych należy wybrać przestrzeń, która będzie możliwie wolna od przeszkód powodujących zacienienie instalacji.

Standardowe wymagania techniczne do montażu instalacji fotowoltaicznej obejmują:

  • kąt nachylenia paneli – optymalny wynosi 25-45 stopni,
  • kierunek paneli – mieszkając na półkuli północnej najlepiej skierować panele w stronę południową,
  • wentylację – panele muszą zostać zamontowane w sposób umożliwiający przepływ powietrza, który zapobiega przegrzewaniu,
  • wytrzymałość konstrukcji – całość instalacji musi wytrzymać nie tylko ciężar paneli, ale również napór wiatru, śniegu i następstw innych warunków atmosferycznych.
Montaż instalacji fotowoltaicznej

Jak przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej?

Zacznijmy od podkreślenia bardzo istotnej informacji. Jeśli szukasz poradnika montażu instalacji fotowoltaicznej, ponieważ chcesz to zrobić samodzielnie… przemyśl to ponownie. Proszę, nie zrozum mnie źle – możesz to zrobić samemu, aczkolwiek jest to bardzo długa i wymagająca praca, również pod kątem wiedzy, a nie samej obsługi narzędzi. W zależności od rozmiaru instalacji profesjonalnej ekipie może to zająć do dwóch-trzech dni. Z tego powodu raczej odradzam samodzielną pracę i polecam zaufanie ekipie profesjonalistów.

Drugim bardzo istotnym elementem jest pozwolenie na budowę. Przy domowych instalacjach fotowoltaicznych (o mocy do 50 kW) zazwyczaj nie jest wymagane. Wyjątkiem będą budynki objęte ochroną konserwatorską i instalacja naziemna wyższa niż 3 metry. Warto zawsze upewnić się, czy projekt jest zgodny z lokalnymi przepisami.

Jak przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej?

  1. Przygotowanie konstrukcji wspornej – budowa stelażu pod panele.
  2. Instalacja paneli fotowoltaicznych – przymocowanie modułów do przygotowanej konstrukcji.
  3. Podłączenie inwertera – jest to urządzenie przekształcające prąd stały w prąd zmienny, który nadaje się do użycia w domu.
  4. Podłączenie instalacji do sieci – oczywiście poprzedzone testami.

Całość może wydawać się prosta, jednak jak wspomnieliśmy wyżej – ten proces jest wymagający i bardzo czasochłonny.

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu jest najpopularniejszym sposobem. Instalacja jest wtedy mniej narażona na uszkodzenia mechaniczne, na zacienienie i nie zajmuje przestrzeni na działce. Wymaga jednak odpowiedniego stanu technicznego dachu oraz zastosowania specjalnych wsporników dopasowanych do rodzaju pokrycia dachowego.

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Instalacje naziemne są alternatywą dla budynków o niewystarczającej powierzchni dachu. Najważniejsze w przypadku instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest upewnienie się, że panele nie będą często stać w cieniu – choćby od drzew, ponieważ wtedy nie będą odpowiednio efektywne. Systemy naziemne montuje się na odpowiednich stelażach, co pozwala na optymalne ustawienie paneli pod odpowiednim kątem. Są łatwiejsze w konserwacji, ale wymagają większej powierzchni i dodatkowych prac przygotowawczych.

Najczęstsze błędy przy montażu instalacji fotowoltaicznej

Poniższa lista najpowszechniejszych błędów przy montażu instalacji fotowoltaicznej nie powinna nikogo zaskoczyć:

  • niewłaściwe ułożenie paneli, skutkujące nieoptymalnym korzystaniem ze światła słonecznego,
  • zaniedbanie wentylacji paneli,
  • użycie słabej jakości komponentów,
  • niepoprawne podłączenie instalacji.

Powyższe błędy nie wystąpią, jeśli montaż instalacji fotowoltaicznej zostanie przeprowadzony przez fachowców. W zasadzie to kolejny powód, dla którego nie warto samemu podejmować się tego zadania.

Jaki jest czas montażu instalacji fotowoltaicznej?

Czas realizacji zależy od wielkości i skomplikowania projektu. Dla instalacji domowych (do 10 kW) montaż trwa zazwyczaj 1–2 dni, chociaż potrzeba przedłużenia pracy do trzeciego dnia również nie powinna zaskoczyć. W przypadku większych systemów proces może się wydłużyć jeszcze bardziej.

Ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej?

Na koszt montażu instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele zmiennych. Przede wszystkim jest to moc systemu, która zależy od liczby paneli, czyli fizycznego rozmiaru instalacji. Szacunkowo: domowa instalacja o stosunkowo niewielkiej mocy (3 kW) może kosztować około 15-20 tysięcy złotych. Jednak już instalacja o mocy 10 kW może zwiększyć koszt nawet do 50 tysięcy złotych. Oczywiście to tylko orientacyjne kwoty, które należy zweryfikować w praktyce i pamiętać o potencjalnych dofinansowaniach.