doko.pl

Jak oświetlić miejsce pracy? Przenośne latarki i lampy

Właściwe oświetlenie wpływa nie tylko na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pracy. Jak prawidłowo oświetlić miejsce pracy? Podpowiadamy.

Dobre oświetlenie robocze – czyli jakie?

Rodzaj oświetlenia zależy od miejsca pracy. Inne oświetlenie będzie odpowiednie w przypadku osoby pracującej na laptopie przy biurku, a inne dla osoby zatrudnionej w warsztacie mechanicznym albo majsterkującej w przydomowym warsztacie.

W warsztacie, garażu czy zakładzie mechanicznym oświetlenie odgrywa szczególnie ważną rolę. Niektóre pomieszczenia tego typu nie mają dostępu do światła dziennego, co sprawia, że kwestia oświetleniowa nabiera tam wyjątkowego znaczenia. Od niej zależy efektywność, wydajność oraz bezpieczeństwo pracy. Aby oświetlenie warsztatu było właściwe, musi zapewniać odpowiednie warunki pracy i precyzyjnie doświetlać wszystkie miejsca wykonywania czynności warsztatowych. Można je podzielić na oświetlenie ogólne (zwykle sufitowe), które zapewnia właściwą ilość światła w całym pomieszczeniu, a także miejscowe, które oświetla i zapewnia dobrą widoczność w konkretnych miejscach działania.

Warsztat warto zaopatrzyć w różne źródła światła. Oczywiste jest, że innego rodzaju lampy sprawdzą się przy stole warsztatowym, a inne w kanale samochodowym. Lampa do oświetlenia strefowego (https://sklep.doko.pl/pl/p/M18-PACKOUT-Lampa-do-oswietlania-strefowego-z-ladowarka-4933478120-MILWAUKEE/39382) będzie odpowiednia do pracy stacjonarnej, z kolei kompaktowa latarka LED (https://sklep.doko.pl/pl/p/Latarka-M18-AL-0-LED-do-oswietlania-powierzchni-4932430392-MILWAUKEE/39368) sprawdzi się podczas pracy wymagającej ciągłego przemieszczania i zmiany pola wykonywanych działań. Dlatego w miejscu pracy przyda się zarówno oświetlenie stałe, jak i przenośne.

Niezależnie od rodzaju oświetlenia, warto zadbać, aby lampa akumulatorowa lub innego typu charakteryzowała się neutralnym światłem, które w pełni odda rzeczywisty wygląd różnych elementów i ich barw. Musi być też trwała, niezawodna i funkcjonalna, a jednocześnie bezpieczna. Jeśli w miejscu pracy panują specyficzne warunki, np. duże zapylenie albo podwyższona wilgotność, należy zadbać o to, aby oprawy warsztatowe (https://sklep.doko.pl/pl/c/Oprawy-warsztatowe/85) i żarówki były dostosowane do owych warunków.

Jakie lampy LED-owe do warsztatu wybrać?

Jako podstawowe lampy robocze najlepiej wykorzystać modele sufitowe, zwieszane lub natynkowe LED. Cechują się energooszczędnością i funkcjonalnością. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza moduły liniowe LED, które umożliwiają regulację barwy i mocy światła. Są ponadto bardzo trwałe i cechują się długotrwałą żywotnością. Wybierając lampy do pomieszczenia o dużym poziomie zapylenia bądź wilgotności, postaw na modele hermetyczne, które wyróżniają się wysoką szczelnością i wytrzymałością, również na uszkodzenia mechaniczne.

Poza oświetleniem głównym warto wyposażyć warsztat w oświetlenie strefowe, czyli montowane w konkretnych obszarach pomieszczenia, np. nad stołem warsztatowym albo w kanale samochodowym. Drugie z wymienionych miejsc wymaga szczególnej uwagi. Kanał ma ograniczony dostęp do światła, zatem trzeba zapewnić w nim dobre warunki oświetleniowe. Przenośna latarka lub lampa akumulatorowa LED o dużej mocy to odpowiedni wybór. Szczelna, odporna na niekorzystne warunki obudowa pozwala na wygodną i bezpieczną pracę w kanale samochodowym i nie tylko – w razie potrzeby z lampy można skorzystać w innym miejscu. Lampa robocza LED akumulatorowa sprawdzi się zwłaszcza w miejscach bez bezpośredniego dostępu do gniazdka. Przenośne lampki i latarki są obowiązkowym wyposażeniem każdego warsztatu. Szczególnie przydatna jest czołówka, która pozostawia ręce wolne i skuteczne oświetla punkt, na który kieruje się wzrok.