Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Poradnik

Coraz więcej osób inwestuje w fotowoltaikę do produkcji własnej energii, niestety ze względu na zmiany legislacyjne, odsprzedaż nadwyżki do sieci jest coraz mniej opłacalna. To sprawia, że popularniejsze stają się magazyny energii, które pozwalają ominąć ten problem z korzyścią dla siebie. Czym jest i jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Sprawdźmy!

Czym jest i jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Zacznijmy od początku: magazyn energii do fotowoltaiki możemy porównać do baterii, która magazynuje nadmiarowy prąd. Przechowywaną nadwyżkę możemy wykorzystać, kiedy panele nie pracują: w nocy lub w pochmurne dni. Z racji tego, że jak już wspomnieliśmy we wstępie, odsprzedaż nadwyżek energii do sieci jest coraz mniej opłacalna, takie magazyny pozwalają lepiej wykorzystać instalację do swoich potrzeb.

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów:

  • Pojemność i moc magazynu – Powinny być dostosowane do wielkości (mocy) instalacji fotowoltaicznej i zapotrzebowania na energię.
  • Rodzaj baterii – Dostępne są różne technologie, które różnią się trwałością, wydajnością i ceną. Baterie kwasowo-ołowiowe wymagają wymiany po około 5-7 latach, a litowo-jonowe po 10-15.
  • Kompatybilność – Magazyn powinien współpracować z falownikiem i siecią domową. 
  • Tryb pracy – Magazyn energii do fotowoltaiki może działać jako rezerwa na wypadek awarii lub jako narzędzie zwiększające samodzielne zużycie (np. w nocy).
  • Koszt i zwrot z inwestycji – Zdecydowanie się na zbyt pojemny, niedopasowany do potrzeb magazyn, może zaburzyć opłacalność całej inwestycji w panele.

Jak dobrać moc magazynu energii do fotowoltaiki do swoich potrzeb?

Moc magazynu energii powinna być dobrana do rzeczywistego zapotrzebowania na prąd. Przyjmuje się, że dla gospodarstwa domowego zużywającego ok. 4000 kWh rocznie, optymalny magazyn energii powinien mieć pojemność 5–10 kWh. Ważne jest, aby moc magazynu nie była ani za mała (co powoduje niewykorzystanie nadwyżek energii), ani za duża (co generuje niepotrzebnie wysokie koszty).

Zastanawiasz się nad montażem magazynu energii do fotowoltaiki?

Chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania!

Skontaktuj się z nami

Jaki wpływ na dobór magazynu do fotowoltaiki mają systemy: dobowe, tygodniowe i sezonowe?

Myślę, że domyślacie się, za co odpowiadają wszystkie trzy wspomniane systemy. Wybór jednego z nich zależy przede wszystkim od przeznaczenia instalacji:

  • Dobowy magazyn energii pozwala na przechowywanie zapasu energii w ciągu dnia i wykorzystanie po zachodzie słońca.
  • Tygodniowy magazyn energii jest przydatny w miejscach o zmiennym nasłonecznieniu, np. w okresie większego zachmurzenia.
  • Sezonowy magazyn energii do fotowoltaiki pozwala na przechowanie nadwyżki energii z lata na zimę.

W gospodarstwach domowych zazwyczaj wykorzystuje się te pierwsze. Dobowy magazyn energii zapewnia najlepszy stosunek ceny do efektywności i pozwala na regularnie zużywanie nadwyżek produkcyjnych. Dla odmiany najdroższy jest sezonowy magazyn, który może już powodować problemy ze zwrotem z inwestycji.

Dlaczego dobór magazynu do fotowoltaiki jest ważny?

Dobór magazynu do fotowoltaiki jest bardzo ważny przede wszystkim z jednego, nadrzędnego względu: zwrotu z inwestycji. Nieodpowiedni i źle dobrany magazyn może kompletnie zaburzyć ten proces lub znacznie wydłużyć czas, co wprost odwleka dodatkowe oszczędności, które zazwyczaj są głównym powodem założenia instalacji. To jednak niejedyny powód.

Źle dobrana pojemność magazynu może sprawić, że ten nie będzie przechowywał wystarczająco dużo energii na okresy bez słońca. Taka sytuacja poniekąd zaprzecza idei magazynu samej w sobie. Owszem, raz na jakiś czas to się może wydarzyć (w wyjątkowo pochmurne dni), ale regularny pobór prądu z sieci elektrycznej powoduje wyższe rachunki. Tu w zasadzie zataczamy koło i wracamy do poprzedniego punktu.

Dobór odpowiedniego magazynu do instalacji fotowoltaicznej ma wpływ na efektywność całego systemu. Warto przed podjęciem decyzji przeanalizować i przemyśleć swoje zapotrzebowanie na energię i koszty. Odpowiednio dobrany magazyn to nie tylko dodatkowe oszczędności. To większa niezależność energetyczna dla Ciebie i Twojej rodziny.