Spis Treści
Inwestycja w fotowoltaikę
Osoby posiadające oszczędności, które chcą je w wartościowy i opłacalny sposób ulokować, powinny rozważyć inwestycję w fotowoltaikę. Coraz więcej osób poważnie bierze pod uwagę tę możliwość i przystępuje do jej realizacji. Daje ona nie tylko niezależność energetyczną, ale także w dłuższej perspektywie spore korzyści finansowe.
Koszt inwestycji w fotowoltaikę
Rosnąca popularność wykorzystywania instalacji przetwarzającej energię słoneczną jest związana ze zmniejszającymi się cenami na rynku takich modułów, a także wszelkiego potrzebnego osprzętu. W zależności od liczby potrzebnych paneli fotowoltaicznych, zastosowanej mocy, a także innych czynników cena zakupu takich urządzeń będzie zróżnicowana. Można jednak przyjąć, że trzeba być przygotowanym na koszt w granicach 20-30 tysięcy złotych, który jednak w ciągu nawet 5-7 lat powinien całkowicie się zwrócić. Jest on jeszcze bardziej opłacalny, gdy skorzysta się z możliwości dofinansowania czy pożyczki.
Możliwość skorzystania z dodatkowych środków
Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę jest zwiększona poprzez opcję wykorzystania środków finansowych, które są przeznaczane przez państwo na ten cel. Z pomocą kilku programów rządowych czy samorządowych można uzyskać zarówno bezzwrotne dofinansowanie, jak i opcję pożyczki na bardzo korzystnych warunkach w porównaniu do ofert prywatnych instytucji finansowych. Poza tym, istnieje również możliwość skorzystania z ulg podatkowych, dzięki czemu potencjalnych możliwości jest bardzo dużo.
Dodatkowe informacje
Warto także zauważyć, że inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko świetna opcja dla właścicieli gospodarstw domowych. Daje ona obecnie bardzo dużo możliwości również przedsiębiorstwom, które w ten sposób mogą w dłuższej perspektywie znacznie obniżyć koszty stałych opłat za wykorzystywanie energii elektrycznej. Poza tym, istotną informacją jest także żywotność paneli fotowoltaicznych, która powinna znacznie przekroczyć okres zwrotu inwestycji. O je długości świadczyć może chociażby powszechna gwarancja na 25 lat, zaś faktyczna wytrzymałość często wynosi co najmniej 10 lat więcej.