Rosnące ceny energii, a co za tym idzie – ogrzewania skłaniają ludzi do poszukiwania bardziej energooszczędnych rozwiązań. Fotowoltaika z pompą ciepła to połączenie pozwalające wykorzystać odnawialne źródła energii nie tylko do ogrzewania, ale również podgrzania wody. W dodatku całość jest zgodna z aktualnymi trendami eko. Czy faktycznie jest to pewne rozwiązanie? Sprawdźmy!
Spis Treści
Jak działa fotowoltaika z pompą ciepła?
Fotowoltaika z pompą ciepła to system, który łączy zalety instalacji paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła. Panele produkują prąd ze słońca, a pompa ciepła wykorzystuje energię z otoczenia (powietrza, wody lub gruntu) do ogrzania domu i podgrzania wody. Sens tego połączenia tkwi w tym, że pompa ciepła zużywa prąd wygenerowany przez fotowoltaikę, czym nie generuje opłat za prąd z sieci energetycznej.
Jak działa fotowoltaika z pompą ciepła?
- Produkcja energii – Panele fotowoltaiczne generują prąd stały, który następnie falownik przekształca na prąd zmienny gotowy do zasilania domu.
- Zasilanie pompy – Wygenerowana energia jest wykorzystywana do napędzania pompy ciepła, która dzięki temu nie musi pobierać prądu z sieci energetycznej. W ten sposób znacząco wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania.
- Ogrzewanie – Pompa ciepła przekazuje do systemu grzewczego budynku ciepło służące do ogrzewania lub podgrzania wody.
Działanie pompy ciepła z fotowoltaiką można porównać do pełnej symbiozy.
Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba do zasilenia pompy ciepła?
Na pierwszy rzut oka to pytanie może wydać się skomplikowane, jednak w rzeczywistości wszystko można łatwo policzyć. Jednak z racji tego, że wszystko zależy od mocy pompy ciepła, a ta nie jest uniwersalna, posłużymy się przykładowymi liczbami. W rzeczywistości będziesz musiał podmienić w obliczeniach liczby na moc prawdziwych urządzeń i w ten sposób sprawdzić, ile paneli fotowoltaicznych potrzeba do zasilenia pompy ciepła. Wszystkie czynniki dokładnie opiszemy poniżej.
Przykładowe obliczenia, ile paneli fotowoltaicznych potrzeba do zasilenia pompy ciepła:
- pompa ciepła o mocy 5 kW (zużycie energii 7000 kWh rocznie),
- panel fotowoltaiczny o mocy 400 W (ok. 400–500 kWh rocznie),
- liczba paneli: 7000 kWh / 450 kWh ≈ 16,
- uwzględniając straty (15%): ≈ 18 paneli.
Czynniki wpływające na dokładne zapotrzebowanie:
- Rodzaj pompy ciepła – Z reguły pompy gruntowe są bardziej efektywne niż powietrzne, co może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną.
- Moc pompy ciepła – Warto wybrać pompę ciepła dopasowaną do własnych potrzeb, a nie np. mocniejszą „na zapas”.
- Moc paneli fotowoltaicznych – Większa moc paneli wprost przekłada się na potrzebę mniejszej liczby paneli. Należy jednak pamiętać, że panele nie zawsze pracują na pełnych obrotach, np. w mniej słoneczne dni.
Pamiętaj: szczegółowe wyliczenia zawsze powinny być oparte na prawdziwych danych technicznych i dostosowane do konkretnego projektu i potrzeb.
Korzyści z zastosowania pompy ciepła z fotowoltaiką
Z pierwszej części naszego poradnika mogliście dowiedzieć się, że fotowoltaika i pompa ciepła tworzą świetną parę. Przyjrzyjmy się, jakie dokładnie płyną korzyści z zastosowania pompy ciepła z fotowoltaiką!
- Znaczące oszczędności na rachunkach za energię – Pompa ciepła zużywa prąd wygenerowany przez fotowoltaikę, czym obniża koszty miesięczne.
- Ekologia i redukcja emisji dwutlenku węgla – Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła wykorzystuje energię z odnawialnych źródeł, czym przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
- Niezależność energetyczna – Połączenie obu systemów pozwala na niezależność energetyczną (co prawda wymagana jest instalacja fotowoltaiczna off-grid).
- Możliwość uzyskania dofinansowań – Często można skorzystać z programu wsparcia. W Polsce to np. programy „Mój Prąd”, czy „Czyste Powietrze”. Oprócz dofinansowania dostępne są również ulgi podatkowe np. ulga termomodernizacyjna. Pamiętaj jednak: to się może regularnie zmieniać!
- Uniwersalność zastosowania – Oba systemy mogą być używane zarówno w nowych budynkach, jak i przy okazji modernizacji istniejących domów.
- Komfort i automatyzacja – Oba systemy są prawie bezobsługowe.
- Długowieczność systemu – Żywotność pompy ciepła szacuje się na 15-25 lat, a fotowoltaiki na 25-30 lat.
- Zwiększenie wartości nieruchomości – Fotowoltaika i pompa ciepła wprost podnoszą wartość nieruchomości.
Pompa ciepła z fotowoltaiką – cena
Cena pompy ciepła z fotowoltaiką zależy od wielu zmiennych: rodzaju pompy, jej mocy, mocy instalacji fotowoltaicznej oraz oczywiście robocizny. Nie da się jednak ukryć, że łączny koszt wyniesie przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać o wspomnianych powyżej programach dofinansowań oraz o tym, że obie instalacje się po jakimś czasie zwrócą.
Jeśli chcesz poznać dokładniejszą wycenę, sprawdź sklep z fotowoltaiką DOKO.
Czy połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła się opłaca?
Tak! Często największym problemem właścicieli fotowoltaiki jest nadmiar energii, którą trzeba oddać do sieci energetycznej i odebrać część energii w miesiące zmniejszonej produkcji lub sprzedać do sieci. Pompa ciepła pozwala wykorzystać ten nadmiar, dzięki czemu twój dom stanie się naprawdę samowystarczalny. Dobrze zaprojektowane systemy są w stanie zapewnić efektywność działania przez cały rok. Nawet w trakcie zimowych miesięcy, gdy słońca jest dużo mniej.