Spis Treści
Czyszczenie paneli – jak myć panele słoneczne, aby działały na 100%?
Pełna skuteczność paneli fotowoltaicznych zostaje osiągnięta w dniach o największym nasłonecznieniu. To właśnie wtedy prosumenci oddają nadwyżki energii do sieci, a następnie pobierają je z powrotem w miesiącach jesienno – zimowych w ramach systemu upustu. Wszelkie zabrudzenia na samej powierzchni paneli działają niczym niebo o pełnym zachmurzeniu, zmniejszając efektywność urządzenia nawet o 50%. Jak zatem czyścić powierzchnię paneli, aby zachowały one swoje parametry użytkowe na dłużej? Jak często należy przeprowadzać konserwację? Odpowiadamy poniżej.
Dlaczego czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest tak ważne dla całego systemu?
Panele fotowoltaiczne będą działać efektywnie tylko wtedy, gdy nic nie zakłóci fotonom dostępu do płytki krzemowej. Gromadzące się na powierzchni paneli drobne zanieczyszczenia, takiej jak spaliny z kominów, odchody ptaków lub kurz, zauważalnie ograniczają sprawność instalacji. Trzeba jasno powiedzieć, że podatność na zabrudzenia stanowi jedną z wad układów fotowoltaicznych. Ich umiejscowienie zakłada jak największą ekspozycję na słońce, wystawiając jednocześnie na działanie wspomnianych powyżej niekorzystnych czynników. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych rodzi wiele pytań o bezpieczeństwo, rodzaj zastosowanych środków czy częstotliwość tego procesu. Za chwilę opiszemy zatem, jak myć panele słoneczne, aby cieszyć się niezakłóconą dostawą energii słonecznej.
Jak myć panele słoneczne? Wskazówki
Czym czyścić zabrudzenia? Panele fotowoltaiczne należy oczyszczać wodą destylowaną, rozcierając ją po powierzchni ogniw za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki. W większości przypadków takie działanie wystarczy w celu usunięcia kurzu. Większych zabrudzeń można się pozbyć dzięki zastosowaniu płynu do mycia szyb, który należy delikatnie nanieść na powierzchnię paneli. Częstotliwość czyszczenia podlega indywidualnym ustaleniom, ponieważ zależy od różnorodnych czynników. Częste deszcze samoistnie przeprowadzają proces czyszczenia ogniw, stając się pomocne dla właścicieli domów. Jednak w miejscach o dużym zapyleniu lub obecności dzikiego ptactwa, panele słoneczne będą wymagały większej ilości konserwacji. Złotą zasadą staje się przeprowadzanie czyszczenia dwa razy do roku. Nie można tu pominąć najważniejszej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo. Zabrudzenia na panelach słonecznych dają się zazwyczaj łatwo wyczyścić, jednak sam dostęp do instalacji fotowoltaicznej może być utrudniony i niebezpieczny. Ogniwa umieszcza się zazwyczaj na dachu, którego nachylenie przyczynia się do wielu wypadków osób niestosujących odpowiednich środków ostrożności. Czasem lepiej zgodzić się na dodatkowe wydatki i wynająć profesjonalną firmę czyszczącą, niż ryzykować własnym zdrowiem tylko po to, aby usunąć zabrudzenia.
Czego nie możesz robić podczas prac konserwacyjnych na panelach fotowoltaicznych?
Istnieje kilka błędów, których należy unikać podczas czyszczenia. Do czynności zakazanych należy próba czyszczenia myjką ciśnieniową, stawanie na panelach, a także korzystanie ze szczotek z twardym włosiem, które mogą zarysować powierzchnię ogniw. Panele fotowoltaiczne nie tolerują nagłego skoku temperatur, dlatego czyszczenie wodą trzeba zaplanować na czas ich najmniejszego rozgrzania. Farmy fotowoltaiczne stosują specjalnie zaprogramowane roboty czyszczące. Jednak na potrzeby przeciętnego prosumenta w zupełności wystarczy gąbka i odpowiednia ilość wody destylowanej lub płynu do szyb. Wiemy już kiedy myć panele, czego nie możesz robić podczas tej czynności, a także czym czyścić ogniwa w celu zachowania ich funkcji pierwotnych. Poruszymy teraz kwestię bezpieczeństwa, dla którego nie wolno akceptować kompromisów.
Panele słoneczne a bezpieczeństwo – nad czym warto się zastanowić przed przystąpieniem do czyszczenia?
Podstawowym zagrożeniem dla osoby, która przystępuje do czyszczenia paneli, staje się upadek z dużej wysokości. Wejście na powierzchnię dachu w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych wymaga upewnienia się, że przyjęte środki i narzędzia dają niemal 100% przewidywalnego bezpieczeństwa. Jeśli nie mamy tej pewności lub nie potrafimy wykazać się doświadczeniem w realizacji podobnych prac, lepiej wynająć do tego firmę zajmującą się tego typu usługami.
Czyszczenie ogniw przeprowadza się najczęściej jesienią (po okresie dużego zapylenia), a także wiosną (w celu usunięcia zacieków śnieżnych).
Analizując zagadnienie czyszczenia paneli fotowoltaicznych, warto zaznaczyć, że na rynku istnieją także rozwiązania bezobsługowe, inicjujące proces czyszczenia według harmonogramu użytkownika lub na jego wyraźne polecenie. Doprowadzenie ciągu wodnego w pobliże instalacji fotowoltaicznej umożliwia oczyszczanie poprzez automatyczny natrysk wody ze zbiornika. Ta metoda nie gwarantuje usunięcia trwalszych zabrudzeń (jak np. odchody ptaków) więc na obecną chwilę trudno ją zalecać jako autonomiczny sposób czyszczenia. Najbardziej efektywną metodą na zapewnienie sobie sprawnie działających paneli, pozostaje okresowe czyszczenie przez człowieka.
Dokonywanie regularnej konserwacji paneli pozwoli im działać na 100%, generując tym samym znaczne nadwyżki wytwarzanej energii, które można później odebrać w rozliczeniu rocznym z dostawcą energii. Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych to sposób na zachowanie ich efektywności.