Kolektor hybrydowy – jak sama nazwa wskazuje – łączy w sobie dwie odmienne funkcje. Mogą one działać jednocześnie jako kolektor słoneczny oraz panel fotowoltaiczny. W efekcie pozwala na generowanie energii elektrycznej, a także ogrzewanie instalacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz centralnego ogrzewania (c.o.). To pozwala na utrzymanie zaledwie jednej instalacji, zamiast dwóch. Przyjrzymy się zatem z bliska kolektorom hybrydowym.
Spis Treści
Zasada działania i budowa kolektorów hybrydowych
Działanie urządzenia PVT jest bardzo proste i zbliżone do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych. Jego główne zadanie to gromadzenie promieniowania słonecznego, aby stworzyć z niego energię elektryczną. Na pierwszy rzut oka wygląda więc tak samo, jak zwyczajny moduł fotowoltaiczny. Różnica jest jednak zasadnicza. W budowie kolektorów hybrydowych ukrywa się jeszcze kolektor płaski. Gdzie go można znaleźć? Pod spodem panelu! Dzięki takiemu umiejscowieniu z łatwością pobiera nadmiar ciepła, który pojawia się w module, i przekazuje go instalacji grzewczej. Właśnie w ten sposób jest w stanie wygenerować zarówno elektryczność, jak i ogrzewanie.
Jak więc widać, konstrukcja w pomysłowy sposób rozwiązuje problem przegrzewania się paneli, a zarazem czerpie z niego korzyści. Nic więc dziwnego, że instalacjami hybrydowymi interesuje się coraz więcej osób, którym zależy na szybszym zwrocie z inwestycji oraz wydłużeniu czasu eksploatacji systemu.
Zalety paneli PVT
Kolektory hybrydowe są wyjątkowo wydajne. Jak bardzo? Ustaliły to badania. Według szacunków wytwarzają nawet o 50% więcej energii elektrycznej niż w przypadku zastosowania porównywalnych paneli fotowoltaicznych. Tak więc można zamontować znacznie mniej modułów, aby uzyskać taką samą efektywność, albo utrzymać taką samą liczbę w celu pozyskania dodatkowej energii. Ma to wpływ również na dużo szybszy zwrot z inwestycji.
Mniej oczywistym atutem jest bezpieczeństwo eksploatacji oraz wydłużenie żywotności systemu. Instalacje hybrydowe schładzają ogniwa w wyniku pobierania i przetwarzania ciepła, które służy następnie do ogrzewania budynku. A to przekłada się na obniżenie temperatury paneli fotowoltaicznych. Jakie to ma znaczenie? Wystarczy przypomnieć sobie, że nagrzane powyżej 25ºC panele obniżają swoją wydajność. Każdy dodatkowy stopień Celsjusza to 0,5% mniejsza efektywność. Upalne dni potrafią jednak jeszcze bardziej ograniczyć generowanie energii. Nawet o kilkadziesiąt procent! Panele PVT są jedynym sprawdzonym rozwiązaniem w tej dziedzinie. Należy jeszcze wspomnieć o tym, że utrzymanie optymalnej temperatury zmniejsza awaryjność instalacji oraz nie zużywa w tak szybki sposób komponentów.
Czy instalacje hybrydowe mają jakieś wady?
Liczne i naprawdę znaczne zalety nie mogą jednak przyćmić wad. Kolektory hybrydowe nie są idealną technologią. Najwidoczniejszą przeszkodą w inwestycji jest cena. Instalacja może być nawet dwukrotnie droższa od tradycyjnej alternatywy, więc już na wstępie ogranicza swoją dostępność.
Poza tym technologia hybrydowa potrzebuje wysokich temperatur, aby faktycznie wygenerować odpowiednio dużo energii cieplnej, którą potrzebuje c.w.u oraz c.o. Niestety w obecnych warunkach urządzenia PVT rzadko nagrzewają się do optymalnego poziomu (czyli 35-45ºC). Wobec tego panele hybrydowe są najbardziej przydatne w miesiącach letnich, a poza nimi ich efektywność wyraźnie spada. Istnieje jednak szansa, że ogólny wzrost temperatur na ziemi wydłuży okres przydatności instalacji hybrydowych.
Gdzie można zamontować panele hybrydowe?
Kolektory hybrydowe znajdują zastosowanie zarówno w budynkach jednorodzinnych czy wielorodzinnych, jak i obiektach użytkowanych przez przedsiębiorstwa. W końcu pracownikom również należy zapewnić odpowiednie warunki. Montaż hybrydy pozwoli zaoszczędzić na energii zasilającej maszyny oraz podgrzewaniu wody, z której korzystają ludzie (np. do umycia rąk po skończonej pracy). Dlatego chętnie korzystają z nich przedsiębiorstwa. Niemniej prywatni inwestorzy również powinni być nimi zainteresowani ze względu na oszczędności oraz wymienione już zalety.
W kwestii montażu nie można nie wspomnieć o pewnej ciekawostce. Wszyscy wyobrażają sobie panele umieszczane na dachu płaskim lub skośnym. Uznaje się je wręcz za standard. To najlepsze miejsce do pobierania energii słonecznej. Choć niejedyne. Część paneli hybrydowych da się bez problemu zamontować na elewacji budynku. Warto skorzystać z takiej opcji chociażby w przypadku, gdy na budowlę nie pada żaden cień. To dodatkowa powierzchnia, która może wygenerować sporo energii. Oczywiście w ten sposób wpływa się na estetykę otoczenia, więc rzadziej korzystają z niego osoby prywatne na swoich domach, a częściej przedsiębiorstwa, które zyskują w ten sposób nie tylko ekologiczny prąd, ale również wizerunek nowoczesnej firmy.
Trzeba pamiętać, że tego typu panele są wciąż rozwijaną technologią. Dlatego pomimo swoich dzisiejszych wad, w przyszłości może okazać się znacznie lepsza. Nie oznacza to jednak, że nie warto zainwestować w panele PVT już dziś. Z pewnością przydadzą się zarówno w biznesie, jak i we własnym domu.